Samotność

  • 0 replies
  • 2602 views
*

Offline Iwona

  • *****
  • 145
  • +24/-1
Samotność
« dnia: Marzec 15, 2017, 22:07:08 »

Czy człowiek samotny to taki, który żyje w pojedynkę? Chyba nie tylko. Jak powtarzał Robin Wiliams, najgorszym rodzajem samotności jest samotność wśród najbliższych. Pozornie wszystko jest w porządku, ale czy na pewno...???
Są ludzie samotni z wyboru. W ciągu dnia żyją wśród wielu znajomych, ale nie wyobrażają sobie swojego wolnego czasu spędzonego razem z innymi. Wtedy, gdy są sami, czują się dobrze. Są panami samych siebie. Zgodnie z tym, że każdy ma prawo żyć tak jak mu wygodniej.
Samotność może  przybierać różne formy i być udziałem także tych, którym nie brakuje towarzystwa.

Oto 6 typów samotności:

1. Samotność w nowej sytuacji
Może pojawiać się, gdy np. przeprowadzasz się do innego miasta, gdzie nikogo nie znasz, albo, kiedy rozpoczynasz nową pracę, zmieniasz szkołę i nagle obracasz się w kręgu zupełnie obcych twarzy. Wtedy dotyka cię uczucie, które często mylone jest ze strachem, obawami, brakiem wiary w siebie. Te owszem - mogą się pojawiać, ale mogą być skutkiem odczuwania samotności.

2. Samotność z odmienności
Bywa czasem tak, że znajdując się w miejscu, które jest nam znane, czujemy się odizolowani od innych. Może to wynikać z odmiennych priorytetów, czy zainteresowań. Dla nas coś może być ważne, a dla ludzi wokół nas nie. Oni mogą uwielbiać pewną formę spędzania czasu, a my możemy lubić coś zupełnie innego. Bardzo trudno jest nawiązać kontakt z ludźmi, którzy mają zupełnie inne priorytety i potrzeby. Tak rodzi się samotność.

3. Samotność wśród bliskich
Nawet jeśli żyjemy w dużej rodzinie, mamy rodzeństwo, rodziców, przyjaciół, bywa, że czujemy się samotnie. Bliskie osoby nie są gwarancją poczucia bezpieczeństwa i uczestnictwa we wspólnym życiu. Tak naprawdę poczucie samotności może zmienić osoba, z którą pozostajemy w głębokiej relacji, czyli partner, mąż, żona, jednakże nawet i takie relacje nie zawsze są prawidłowe, rodzi się poczucie zagubienia, samotności, które czasami nas zbyt przytłacza.

4. Samotność wśród wielu znajomych
To, że otaczamy się bliskimi ludźmi - kolegami, znajomymi - nie oznacza, że nie możemy czuć się samotnie. Zdarza się, że mimo zażyłej relacji z drugim człowiekiem, nie jesteśmy w stanie nazwać go prawdziwym przyjacielem, ponieważ on na to nie pozwala. Ludzie mogą być przyjaźni, nie będąc naszymi przyjaciółmi. Być może są zbyt zajęci swoimi własnymi sprawami, by aktywnie uczestniczyć w twoim życiu, albo mają wielu „starych-dobrych” przyjaciół i nie zastanawiają się  nad tym, by nawiązać taką więź z kimś nowym.

5. Samotność z braku zaufania
Bywają sytuacje, gdy brak nam pewności, czy ktoś bliski jest z nami naprawdę szczery, troszczy się o nas i zależy mu na naszym dobru. Podstawą prawdziwej przyjaźni, czy miłości jest to, że możemy bezgranicznie ufać drugiej osobie, nie biorąc nawet pod uwagę tego, że mogłaby zrobić coś, co nas skrzywdzi.  Możemy czuć się samotnie, jeśli brakuje nam tego poczucia - nawet jeśli miło spędzamy razem czas i dobrze się czujemy w swoim towarzystwie.

6. Samotność „po godzinach”
Czym innym jest samotność odczuwana, gdy naprawdę nie mamy nikogo bliskiego, a czym innym samotność, gdy brakuje nam obecności drugiej osoby, gdy wracamy do pustego domu. Możemy prowadzić bardzo aktywne życie zawodowe, żyć w ogromnej rodzinie, otaczać się przyjaciółmi i mimo wszystko czuć się samotnie, jeśli codziennie wracamy do swojego mieszkania, w którym nikt na nas nie czeka. Czasami obecność choćby współlokatora czytającego książkę na kanapie robi ogromną różnicę. W ciągu dnia zajęci obowiązkami często nie zastanawiamy się nad tym, jak się czujemy w swoim życiu - takie myśli nachodzą nas zazwyczaj, gdy nic nas nie absorbuje, dlatego wieczorem w pustym mieszkaniu możemy czuć się samotnie - paradoksalnie po całym dniu spędzonym  w tłumie ludzi.

***

źródło: www.psychcentral.com

Życzmy sobie, byśmy jednak nie byli samotni, szczególnie wśród najbliższych osób.
Zachęcam Państwa do dzielenia się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tego zagadnienia.
Iwona

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:


Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: