Moja Szkoła Podstawowa Nr.2 w Białej Podlaskiej

  • 0 replies
  • 4085 views
*

Offline Iwona

  • *****
  • 145
  • +24/-1
Moja Szkoła Podstawowa Nr.2 w Białej Podlaskiej
« dnia: Czerwiec 15, 2015, 15:23:11 »
TROSZECZKĘ HISTORII
    „Do roku 1915 były w Białej Podlaskiej szkoły tylko rosyjskie, dopiero w 1916 zajął się organizowaniem szkoły polskiej ks. Bernard i zorganizował szkołę w mieście przy ulicy Nowej oraz na Woli przy ulicy Zielonej”.
    W 1921 roku powstała żeńska 7-Klasowa Szkoła Powszechna Nr 2 przy ulicy Krzywej. Pierwszym kierownikiem szkoły została Alfreda Wielechowska. W roku szkolnym 1921/22 uczęszczało do niej 220 uczennic, a nauka odbywała się na dwie zmiany. Nadanie imienia Królowej Jadwigi odbyło się w roku 1923. Od września 1928 roku 7- Klasowa Szkoła Powszechna im. Królowej Jadwigi została przeniesiona do budynku przy ulicy Janowskiej 18. Każdy  kolejny   rok  szkolny   przynosił   zmiany,  wzrastała   liczba   oddziałów, nauczycieli i uczennic. We wrześniu 1938 roku naukę rozpoczęło już 457 uczennic.
Na terenie szkoły działały następujące organizacje: PCK, LOP, Żeńska Drużyna Harcerska, Gromada Zuchów, Koło Teatralne, Samorząd Szkolny, Szkolne Koło Oszczędności 
    Lata wojny i okupacji to czas wyjątkowo trudny dla szkoły. Rok szkolny 1939/40 rozpoczęto 11 września, jednak z powodu działań  wojennych  naukę  rozpoczęto  dopiero 10 października. 11 października 1039 roku do miasta wkroczyła Armia Czerwona, nauka jednak nie została przerwana. 23 listopada 1939 roku budynek Szkoły Powszechnej Nr 2 został zarekwirowany przez żandarmerię niemiecką. Nauka odbywała się na zmianę  co drugi dzień. W kwietniu 1941 roku wyrzucono uczniów i nauczycieli z sal szkolnych, a o wynajęciu nowych nie było mowy, bo każde możliwe mieszkanie w mieście było zajęte przez wojsko.
Jeden ze światlejszych gospodarzy Pan Lubaszewski wyraził zgodę, by dzieci kontynuowały naukę do końca roku w nowej sali- była nią stodoła. Postawiono na klepisku ławki szkolne i stół.
  Z planu lekcji usunięto geografię i historię. Rok szkolny 1945/46 uczniowie w liczbie 328 rozpoczęli naukę w budynku przy ulicy Janowskiej 18. Od roku 1949 szkoła funkcjonowała już bez imienia jako 7- Klasowa Szkoła Podstawowa Nr 2.
 W roku 1975 ze względu na zły stan techniczny budynku, szkoła otrzymała nowe pomieszczenie przy ulicy Kopernika 7, gdzie umieszczono klasy V – VIII, oraz barak przy ulicy Pokoju – klasy 0 – IV. Na terenie szkoły prężnie działały różne organizacje. Mimo bardzo trudnych warunków lokalowych praca w szkole przebiegała normalnym trybem.
14 grudnia 1982 roku rozpoczęły się lekcje w nowej, pięknej szkole. Jej budowa trwała  od roku 1976. Dnia 3 czerwca 1983 roku Rada Pedagogiczna nawiązując do lotniczych tradycji Białej Podlaskiej podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Bohaterskich Lotników Podlasia, zaś 22 października 1983 roku nastąpiło oficjalne nadanie imienia szkole. W pierwszą rocznicę nadania imienia po raz pierwszy chór szkolny odśpiewał Hymn Szkoły, gdzie autorem słów była pani mgr Grażyny Kossowskiej (nauczyciel języka polskiego), a melodię skomponował pan Zbigniew Trochimiuk (nauczyciel muzyki).
     Szkoła Podstawowa nr 2 w Białej Podlaskiej od 22 października 1983 roku nosi imię Bohaterskich Lotników Podlasia. Wybór patrona wiązał się z wieloletnią tradycją lotniczą regionu i samego miasta. Przed II wojną światową istniała w Białej Podlaskiej Wytwórnia Samolotów, która została zniszczona w pierwszych dniach wojny. Gros mieszkańców Podlasia związanych jest z samą fabryką, ponieważ byli jej pracownikami,  a także z wojskami lotniczymi stacjonującymi w mieście. Wielu znanych i zasłużonych dla lotnictwa polskiego pilotów urodziło się na Podlasiu i walczyło na różnych frontach II wojny światowej. Pamiętając o nich, o Bohaterskich Lotnikach Podlasia z dumą przyjęliśmy to imię.
9 listopada 1985 roku nastąpiło uroczyste umieszczenie pomnika samolotu LIM 2 podarowanego przez Jednostkę Wojskową 5058 oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Szkoła to nie tylko mury, piękne sale. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Zaangażowana w pełni i otwarta dla każdego Kadra Nauczycielska, uczniowie, Rodzice, kadra niepedagogiczna. 
Jestem dumna ,że mogę pracować z tak wspaniałym zespołem ludzi pod kierownictwem znakomitego Dyrektora pani mgr Joanny Połujańskiej, osoby mającej własną wizję rozwoju szkoły a jednocześnie niesamowitego człowieka, którego szukać by ze świecą w dzisiejszych czasach.
Pracuję z zespołem nauczycieli, miłych, życzliwych, sympatycznych, wzajemnie sobie pomagających. Co stanowi o jedności zespołu.
To wszystko sprawia, że jesteśmy wszędzie postrzegani jako najlepsza szkoła.  

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:


Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: