Rodzice łakną małych estetów.

  • 0 replies
  • 1872 views
*

Offline Iwona

  • *****
  • 145
  • +24/-1
Rodzice łakną małych estetów.
« dnia: Wrzesień 21, 2014, 19:13:22 »
Wychowanie przez sztukę – mądre czy tylko modne?

Współczesne dziecko żyje w bardzo wymagającym świecie. Już od narodzenia rodzice i najbliższe otoczenie mają wobec niego bardzo sprecyzowane oczekiwania. Powinno być mądre, zaradne, o wysmakowanym guście i szerokich horyzontach. Ponieważ należy kształtować i pogłębiać możliwie jak najwięcej zdolności i obszarów rozwoju dziecka - lepiej nie tracić czasu i zacząć od razu, tuż po narodzinach.

Pojęcie wychowania estetycznego, znanego również jako wychowanie przez sztukę funkcjonuje od dawna, zarówno jako dyscyplina zainteresowań pedagogów jak i przyjazny dziecku środek wychowawczy. Jednak od niedawna można zaobserwować wśród rodziców coraz większą popularność oddziaływania na wrażenia estetyczne małego dziecka. Na szczęście ta moda, jest nieszkodliwa i mimo istniejącej presji społecznej na wczesne kształcenie, obcowanie ze sztuką może być dla dzieci frajdą.

Czym jest wychowanie przez sztukę
Wychowanie estetyczne lub wychowanie przez paradygmat sztuki to popularne nazwy dziedziny pedagogiki, której celem jest pogłębienie rozwoju dziecka we wszystkich sferach życia za pomocą wrażeń i odczuć estetycznych.

Noworodek - smakosz i koneser

                                                 

Już od narodzenia rodzice starają się zaprzyjaźnić swoje dziecko z szeroko pojęta kulturą i sztuką. O ile w samej idei nie trzeba szukać ukrytego diabła, niektórzy zastanawiają się czy zajęcia umuzykalniające dla niemowląt oraz inne warsztaty przygotowane z myślą o małych dzieciach nie są przesadą.

Najważniejsze, aby rodzic miał świadomość, czemu służą takie spotkania. Przede wszystkim odbywają się one w towarzystwie rodzica, mają w bezstresowy dla dziecka sposób wprowadzić je w świat innych estetycznych doznań, niż te powszechnie dla niego dostępne. To bardzo dobre rozwiązanie, które pomaga rodzicom - a nie załatwia coś w ich zastępstwie. Uczestnictwo w dodatkowych zajęciach dla niemowląt przynosi również inne korzyści - dziecko poznaje życie w grupie rówieśniczej.   

Sztuka dla każdego
Mało kto dziwi się, gdy kobieta oczekująca dziecka słucha muzyki poważnej lub czyta na głos swojemu brzuchowi. Społeczeństwo już przyzwyczaiło się do takich widoków, choć niektórzy nadal traktują te działania z przymrużeniem oka. Jednak niemowlę w galerii sztuki zdaje się być nadal kulturową egzotyką.

Obcowanie ze sztuką - wielką malowaną pędzlem wirtuozów oraz obecną na co dzień - użytkową, jest bez wątpienia bardzo stymulujące dla każdego dziecka. Możliwość poznawania różnych form wyrazu i oglądanie unikalnych dzieł, dostarcza młodym koneserom pozytywnych bodźców. Warto zadbać o różnorodność otoczenia dziecka, pokazać mu świat w pełnej okazałości.

Poczucie estetyki dziecka wyrabiane poprzez kontakt ze sztuką jest bardzo ważne. Dlatego jest sens zabierać dziecko do galerii, muzeum, na wystawy plastyczne czy fotograficzne. Ostatnio byliśmy – można nawet zobaczyć na naszym blogu relację – w galerii sztuki w Zachęcie. Lily zwróciła uwagę na piękne sufity. Jeśli dziecko styka się z ładnymi rzeczami, to ma to odzwierciedlenie w jego własnej twórczości, czyli np. jak koloruje obrazki.

Nie należy ograniczać sztuki tylko do jednej dziedziny. Muzyka, śpiew, teatr czy kino mogą śmiało mierzyć się z rzeźbą, malarstwem i grafiką. Wystarczy wybrać to, co sprawia dziecku najwięcej radości i jest dostosowanego do jego wieku.

Sztuka jest modna

                                                 

Jak grzyby po deszczu powstają nowe kawiarnie artystyczne, muzea otwierające swoje zbiory dostosowane dla najmłodszych, a blogi i strony poświęcone estetyce w życiu rodziny zapełniają wirtualną przestrzeń. Ciekawe miejsca, modne ubrania i dodatki zdają się nie być tylko kwestią statutu społecznego i ładnego wyglądu. Rodzice coraz większą wagę przykładają do tego co ich dzieci noszą i jakie przedmioty je otaczają. Chcą by dziecko kształtowało swój gust i czerpało wartościowe doznania.

Wbrew pozorom nie chodzi tu snobizm. Głównym celem wychowania estetycznego jest nauczenie dziecka dostrzegania piękna, przeżywania go, a także umożliwienie dokonywania własnych wyborów i kształtowanie indywidualnych preferencji - nawet jeśli te miałyby odbiegać od wizji rodzica.

Wychowując do sztuki pomagamy dzieciom zrozumieć otaczającą je kulturę, odczytywać kody i symbole, uczymy także tolerancji na nowe i niezrozumiałe. Wychowanie przez sztukę oznacza zaś przekładanie wartości odnalezionej w dziele na wnętrze odbiorcy. Może to być zachwyt, zdziwienie, sprzeciw, ale zawsze jest to zetknięcie się i próba zrozumienia drugiego człowieka - autora dzieła.

Polacy łakną piękna w domu, galerii czy szufladzie z dziecięcą odzieżą. I bardzo dobrze. Sztuka od zawsze była ponad podziałami, łączyła i edukowała. Nic więc dziwnego, że dziecko w tak naturalny sposób do niej lgnie. 

http://mamadu.pl/114149,rodzice-lakna-malych-estetow-wychowanie-przez-paradygmat-sztuki

Iwona Puczko 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:


Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: