System nagrody .Ciekawy wywiad

• 3 replies
  • 2269 views
*

Offline Marta neuro

• 3
  • +19/-0
System nagrody .Ciekawy wywiad
« dnia: Sierpień 16, 2014, 21:23:18 »
 Dla zmagających się z nałogiem, dla rodziców , dla zainteresowanych problemem.
Często ludzie czują: „usycham bez sięgania po coś jeszcze, ze nie umiem stanąć.
  Kręci mnie wszystko nowe, co przede mną (potencjalnie), ten
  niezaspokojony apetyt.. zal każdego dnia, który minie bez
 nowego smaku.
Ktoś pisze…
 Z  jednej strony fajnie, bo nie kłapcanieje, coś mnie napędza, z
 drugiej -jestem zmęczony  tym wiecznym niepokojem.”
Jednym z głównych czynników jest tzw. system nagrody-jako jeden z głównych czynników aktualnych problemów w zakresie uzależniani się od substancji psychoaktywnych: alkoholu, narkotyków, leków, jedzenia.
Zapraszam do lektury znakomitego neurobiologa prof.Vetulani-
link poniżej:

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,98083,16472667,Niebezpieczne_sztuczne_raje.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2014, 21:38:11 wysłana przez iwona »

*

Offline karolm

• *
  • 10
  • +7/-0
Odp: System nagrody .Ciekawy wywiad
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2014, 08:07:05 »
Po przeczytaniu wywiadu napisanego bardzo konkretnym, jak dla mnie prostym językiem nasuwa mi się pewna refleksja, a właściwie pytanie. Czy te wszystkie substancje psychoaktywne mają wpływ na kreatywność ludzkiego umysłu?. Czy nie prawdą jest że tajemnica poliszynela jest fakt że aby w sposób szczególny, wyjątkowy przebić się przez tłumy ludzi dążących do sukcesu, do wyróżnienia swojej osobowości i zaistnieć jako jednostka nie powtarzalna sięgamy po te ,,czarodziejskie" symulanty naszego umysłu. Nie wątpię w to że są wśród nas ludzie szczególnie a nawet wybitnie uzdolnieni którzy nie potrzebują tego specyficznego dopingu aby się doskonale realizować w swoich marzeniach, wprowadzać w życie swoje projekty, przyciągając i zachwycając miliony ludzi. Ale co się dzieje kiedy konkurencja w wyścigu po sławę jest tak silna że zostajemy w tyle i nagle, często przez przypadek odkrywamy że jest coś co pozwoli nam zachować miejsce w czołówce peletonu zwanego sławą.
Często się czyta że już gimnazjaliści, ba, nawet starsi uczniowie szkół podstawowych odkrywają że dzięki pewnym farmaceutycznym substancjom stają się bardziej przebojowi, wytrzymalsi i śmiali w wyrażaniu poglądów i przyswajaniu wiedzy. Ostatnie wydarzenia, nagła śmierć wielu sławnych, lubianych i wybitnych ludzi świata filmu, muzyki, biznesu pokazuje że szczęście, sława i bogactwo ma swoją cenę. Tu rodzi się pytanie ilu jest takich ludzi którzy mając wszystko to o czym marzy przeciętny człowiek jest wewnętrznie samotnych, opuszczonych, zamkniętych w sobie, zmagających się ze swoimi ludzkimi problemami, których sława, pozycja nie pozwala odkryć przed światem z obawy przed obnażeniem swojej ludzkiej prawdziwej natury.
Takie nasunęły mi się refleksje po przeczytaniu tego postu i jakoś nie potrafiłem oprzeć się pokusie podzielenia się tym z wami na forum.

Pozdrawiam w niedzielny poranek Karol

*

Offline Iwona

• 145
  • +24/-1
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 17, 2014, 09:36:16 »
Rzeczywiście jest to ciekawy wywiad. Skłania do refleksji nad właściwym stosowaniem systemu kar i nagród zewnętrznych a także wewnętrznych. Jak często brakuje nam czasu, żeby się nad tym poważnie zastanowić.
Zapraszam do obejrzenia filmu, który przynajmniej w części odpowie na postawione poniżej pytania.

To film pt.,,Jestem Bogiem''. Mogę go oglądać co jakiś czas.

Wyobraź sobie narkotyk, który czyni Twój mózg niezwykle wydajnym i sprawia, że chłoniesz ogromną wiedzę. Narkotyk, który czyni cię nadzwyczaj skupionym, szybkim, sprawnym, a nawet atrakcyjnym. Narkotyk, dzięki któremu pokonujesz wszystkie ograniczenia. Niewyobrażalne staje się możliwe nawet dla Eddiego, który od życia nie spodziewa się niczego. Zażycie specyfiku pozwala mu osiągnąć sukces o jakim zawsze marzył. Ceną, jaką przychodzi mu zapłacić, są: bóle głowy, omdlenia, utraty świadomości, niekontrolowane wybuchy przemocy...

Czy bohater filmu był człowiekiem kreatywnym, człowiekiem sukcesu? Co sprawiło, że sięgnął po substancje psychoaktywne, które wyzwoliły w nim ponadprzeciętne zdolności, niesamowitą kreatywność? Czy możliwe jest wywołanie takich stanów lub podobnych bez sięgania po jakiekolwiek substancje chemiczne? Jeśli poważnie zastanowimy się nad tym, znajdziemy klucz do kształtowania pozytywnych osobowości młodych pokoleń, którym nie będą potrzebne dodatkowe bodźce, bo znajdą je w sobie.
Iwona Puczko
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2017, 19:59:51 wysłana przez iwona »

*

Offline malwa

• *
  • 21
  • +22/-1
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 17, 2014, 11:38:52 »
Witam wszystkich po troszkę długiej nie obecności. Chociaż muszę przyznać że byłam częstym gościem, ukradkiem zaglądając na forum :-).
Post Pani Marty sprowokował mnie do napisania kilku słów. Poruszony temat uważam za bardzo ważny, dobrze że został tutaj zamieszczony i wydaje mi się za słuszne połączenie go pewnego rodzaju kreatywnością. Film oglądałam jak tylko wszedł do kin, dzisiaj pod wpływem tego tekstu zamierzam zrobić to ponownie. Daje dużo do myślenia i wyzwala prowokujące myśli dotyczące dokonywania wyborów. Momentami mam wrażenie że to jakaś forma zawierania paktu z diabłem aby za wszelką cenę zaistnieć jako jednostka wybitnie ponad przeciętna.
Pani Iwonko, prowadząc to forum w taki wyciszony, przyjazny sposób porusza Pani bliskie nam wszystkim życiowe tematy, niektóre teksty dają do myślenia, prowokują chwile zastanowienia. Mam nadzieję że w przyszłości będzie to ciekawe miejsce do tego aby dzielić się spostrzeżeniami, swoimi refleksjami i jakże potrzebną w dzisiejszych czasach pomocą i wsparciem.
Jeszcze dwa tygodnie wakacji, robię wszystko aby je w pełni wykorzystać, mam przeczucie że po wprowadzonych zmianach naszego ,,kochanego" ministerstwa czeka nas w nowym roku szkolnym sporo niespodzianek.

Pozdrawiam wszystkich czytelników, nauczycieli, nasze kochane dzieciaki.
Malwina.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:

Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: