Kreatywność

• 0 replies
  • 1565 views
*

Offline Iwona

• 145
  • +24/-1
Kreatywność
« dnia: Czerwiec 27, 2014, 21:14:43 »
Wikipedia podaje: Kreatywność (postawa twórcza; od łac. creatus czyli twórczy) – to  proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Bliższa wydaję się  definicja kreatywności która mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego. Kreatywny - ten przymiotnik określa osobę, która coś stworzyła. Synonimy słowa kreatywny – ,,wydajny,  błyskotliwy, kreacyjny, kreatywny, obdarzony wyobraźnią, oryginalny, pomysłowy, twórczy, zmyślny". Czy jestem osobę kreatywną? Może kreatywność jest wtedy, kiedy rozwiązuję  problemy w niestandardowy sposób?  Kreatywność to umiejętność, dzięki której możemy  kreować swoją rzeczywistość w wybrany przez nas sposób. Czytając w Internecie artykuły na ten temat dochodzę do wniosku, że każdy człowiek jest kreatywny, tylko z upływem czasu zapominamy jak z tej umiejętności korzystać.  Wg. Michała Pasterskiego: ,,Nasz mózg jest z natury niezwykle kreatywny, to jest jego nieodłączna cecha! Każde dziecko, które się rodzi jest jednostką wyjątkowo kreatywną. Ty również byłeś, wystarczy że przypomnisz sobie swoje dzieciństwo. Zapewne bawiłeś się na wszystkie możliwe sposoby i ani razu nie pomyślałeś: „Hmm, wygląda na to, że brakuje mi kreatywności. No cóż, nie każdy rodzi się geniuszem”. I przede wszystkim z tego powodu, że tak nie myślałeś… miałeś tysiące pomysłów na minutę!'' Rzeczywiście, kiedy sięgnę pamięcią do lat dziecinnych, stwierdzam, że moja kreatywność była nieograniczona. Kiedy zepsuła mi się lalka, potrafiłam jej nogom i rękom nadać nowe znaczenie i dalej doskonale bawić się, jakby nigdy nic. Ludzie wierzą w to, że aby być kreatywnym trzeba się takim urodzić, trzeba być geniuszem lub mieć talent.  Tym samym ją blokują. Najsmutniejsze jest to, że właśnie szkoła przyczynia się w pewnym stopniu do jej hamowania. Często się ostatnio nad tym zastanawiam, dlaczego tak się dzieje. Na pewno dużo zależy od nauczycieli, ale nie wszystko. Od pierwszych klas szkoły podstawowej uczymy dzieci pod testy.  Jeśli  na maturze uczniowie nie wbiją się w klucz, to mają pecha. Siłą rzeczy uczymy, że uczeń musi się podporządkować, usiłując interpretować wiersze dokładnie tak jak osoba, która tworzyła maturę z polskiego. Moim zdaniem to nie jest  rozwijające i na pewno nie rozwijamy w ten sposób kreatywności. Po wielu latach pracy wiem z pewnością, że każdy mam w sobie jakiś talent. U niektórych osób jest on silny i szybko się uwidacznia, u innych odkrycie go trwa dłużej, a u jeszcze innych prawie całe życie. Szczęśliwi są ci, którzy na swojej drodze spotkają ludzi, którzy pomogą uwierzyć, że możemy w życiu wszystko. Ograniczeniem jest tylko nasz brak wiary w siebie lub choroba. Ci, którzy zajmują się tym zagadnieniem uważają, że ludzie  mają w sobie dużo kreatywności. Przekonują, że najprawdopodobniej zapominamy jak jej używać, ale  można się z powrotem tego nauczyć. Kilka sposobów na bycie kreatywnym według Michała Pasterskiego.  Pierwszy to tworzenie kombinacji. Ktoś kiedyś powiedział, że pomysł to kombinacja istniejących już elementów. Nie ma nowych elementów, są tylko nowe kombinacje. Z ilu podstawowych kolorów stworzone są wszystkie obrazy na świecie?  Z ilu nut skomponowana jest cała muzyka?  Wiedział o tym pan Honda, który kiedyś stwierdził, że połączy stworzony przez siebie silnik z rowerem i powstanie motorower, który później przekształcił się w motor. Twórz więc nowe połączenia! Nie krytykuj swoich pomysłów. Krytyka jest wrogiem kreatywności. Walt Disney miał w swoim domu trzy specjalne pokoje, każdy z nich miał ściany w innym kolorze. Gdy wchodził do pierwszego, zielonego pokoju, spisywał na kartce absolutnie wszystko, co mu przyszło do głowy. Nawet te dziwne, śmieszne, absurdalne pomysły. Gdy wychodził z tego pokoju, miał spisane kilkadziesiąt pomysłów. Wchodząc do pokoju niebieskiego, wstępnie krytykował swoje pomysły, wyrzucając te najgorsze. Trzeci pokój był czarny i tam już solidnie krytykował swoje idee, zostawiając 2 lub 3 naprawdę wyjątkowe pomysły. Tak właśnie powstała Myszka Miki, Kaczor Donald i inne postacie z bajek, które do teraz bawią dzieci. Gdyby Disney najpierw wchodził do pokoju czarnego, nigdy by nic takiego nie wymyślił. Mimo to ludzie często krytykują swoje pierwsze pomysły, zanim dadzą sobie szanse na kreatywność. A najlepsze rzeczy wychodzą dopiero po jakimś czasie, jak już dasz się ponieść fali. Zobaczysz, że często z gąszczu 30 dziwnych pomysłów wyłowisz jeden, naprawdę świetny. Patrz na problem z różnych perspektyw.  To jest rzecz bardzo prosta, bo wystarczy, że pomyślisz sobie jak na to by spojrzał ktoś inny. Patrząc z innego punktu widzenia dostajesz dostęp do zupełnie innych rozwiązań. Podejmując jakąś decyzję, rozwiązując problem lub myśląc nad ciekawym pomysłem, zadaj sobie pytanie: „Jak na to by spojrzał matematyk?”, „Jak na to by spojrzał piłkarz?”, „Jak na to by spojrzał bohater mojego ulubionego serialu?”, „Jak na to by spojrzał Superman?”, itp. Zobaczysz, że rozwiązania zaczną Ci wpadać do głowy bez żadnego wysiłku! Okazuje się, że  do wszystkiego w życiu można podchodzić kreatywnie.    W szkole podczas nauki, gdy oczami wyobraźni widzimy nasz pomysł na biznes, lub inną formę naszej działalności, podczas  przesłuchania o pracę, kupując prezent bliskiej osobie, rozmawiając z ludźmi, planując przyszłość, nawet martwiąc się jak wytrwać od pierwszego do pierwszego.  Wydaje mi się, że o kreatywności można by jeszcze dużo pisać i mówić. Zapraszam do wymiany myśli.

Iwona Puczko

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2014, 21:23:17 wysłana przez iwona »

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:

Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: