Kreatywność a innowacja.

• 4 replies
  • 1821 views
*

Offline Iwona

• 145
  • +24/-1
Kreatywność a innowacja.
« dnia: Czerwiec 19, 2014, 18:43:18 »
Od kreatywności do innowacyjności.
Czy znajdą się jacyś architekci lub ludzie z tej branży, którzy chcieli by wyjaśnić, przybliżyć pojęcie kreatywności i innowacyjności. Jaka jest między nimi  różnica, czy są to słowa stosowane zamiennie. Jak to przełożyć na język dziecka, jak pomóc rozwijać w nich te cechy? Liczę na to, że niektórzy z architektów zechcą się z nami podzielić swoją wiedzą.
Każdy może rozjaśnić nam horyzonty myślowe.

Pozdrawiam polskich architektów i tych, którzy mają coś wspólnego z kreatywnością lub innowacyjnością.  :)
Iwona Puczko
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2014, 21:42:50 wysłana przez iwona »

Odp: Kreatywność a innowacja.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2014, 10:56:03 »
Wydaje mi się, że pojęcie kreatywności dobrze oddaje definicja Kena Robinsona, który mówi, że to proces posiadania oryginalnych pomysłów, które mają wartość (niezależnie od dziedziny, której te pomysły dotyczą). Innowacyjność natomiast rozumiem jako nowy, lepszy sposób robienia czegoś, osiągania jakichś celów.

Dlatego nie uważam, żeby prawidłowe było stosowanie tych pojęć zamiennie. Powiedziałbym raczej, że relacja między nimi jest taka, że innowacyjność wymaga kreatywności, tzn. że trzeba myśleć kreatywnie, żeby zrobić coś w innowacyjny sposób - potrzeba oryginalnych pomysłów, które mają wartość, żeby zrobić coś w nowy, lepszy sposób.

Pozdrawiam
A. Baj

*

Offline malwa

• *
  • 21
  • +22/-1
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2014, 13:33:50 »

Zgadzam się z powyższą interpretacją taką że są to w pewien sposób powiązane ze sobą sposoby działania czy postępowania. Bez problemu można je ze sobą połączyć, jedyną według mnie różnicę może stanowić to że kreatywność jakby jest częścią teoretyczną i powstaje na etapie pomysłu czy idei. Natomiast Innowacja jest jakby jej następstwem i wejściem w fazę praktyczną, czyli realizację pomysłu wynikającego z kreatywnego myślenia. :)

Pozdrawiam Malwina.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2014, 15:08:01 wysłana przez iwona »

*

Offline malwa

• *
  • 21
  • +22/-1
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2014, 15:15:54 »
Dziękuję za usunięcie tych hieroglifów  :)
Ciekawa jestem opinii innych czytelników. Dodam że ten temat dał mi sporo do myślenia.

*

Offline karolm

• *
  • 10
  • +7/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2014, 18:51:40 »
Nie jestem architektem, więc trudno mi się wypowiadać odnośnie znaczenie tych słów. Pytanie padło ze strony nauczyciela, który jest zainteresowany w jaki sposób te pojęcia wprowadzić praktycznie w życie i świat dzieci. Może należałoby zapytać czy nasze szkoły i nasz system nauczania jest w stanie  realnie tego dokonać. Myślę że do tego wątku powinni dołączyć nauczyciele którym zależy na tym aby wyjść poza sztywne ramy narzuconego z góry systemu nauczania. Jestem pewien jednego, że takie cechy mogą zdecydowanie ułatwić poruszanie się w dzisiejszym trudnym świecie.

Karol

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:

Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: