Czy moda jest sztuką?

• 2 replies
  • 1779 views
*

Offline Iwona

• 145
  • +24/-1
Czy moda jest sztuką?
« dnia: Czerwiec 15, 2014, 16:27:25 »
Czy moda jest sztuką? To jest bardzo ciekawy temat. Zachęcam architektów do wypowiedzi. Oczywiście ja też mam jakieś przemyślenia, ale chciałabym zgłębić ten temat,  poszerzyć horyzonty, żeby mieć odpowiednią wiedzę i we właściwy sposób ją wykorzystywać.

Serdecznie zapraszam. 

Czy w Polsce są jacyś architekci, którzy byliby zainteresowani współpracą z nami nauczycielami? 

Iwona Puczko
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2014, 19:31:03 wysłana przez iwona »

Odp: Czy moda jest sztuką?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 15, 2014, 21:59:51 »
DZień dobry,

Myślę, że tak jak każda dziedzina - czy to muzyka, aktorstwo czy moda. Wszystko może być zarówno rzemiosłem, sztuką użytkową, jak i sztuką wysoką.
Jean Paul Gaultier podnosi modę do sztuki wysokiej. Jego kolekcje wybiegowe to teatr ubioru i to bardzo wysublimowany. Są takie domy mody, które proponują mode w wersji sztuki użytkowej.
Ten san Gaultier sprzedaje kolekcje, które w niczym nie przypominają fantastycznych tworów z jego własnych pokazów.
Moda, ta najbardziej nawet przyziemna, też jest przez kogoś zaprojektowana - firmy sportowe stawiają na użytkowość, ale jednocześnie chcą zachować modną linię.
Temat jest głębokiej natury, nie ze względu na mode samą w sobie, ale na wielkie pytanie, gdzie i dlaczego zaczyna się sztuka. Myślę, że na to pytanie każdy zna odpowiedź intuicyjne.
Rzemiosło sztuką staje się wtedy, kiedy za iglę, ołówek czy dłuto bierze się artysta. Wtedy wszystko jest możliwe.
Nasza firma, Hultaj Polski, stara się łączyć potrzebę piekna, którą wielu z nas w sobie nosi, z poczuciem, że ubrania, które proponujemy, nadają się do noszenia. To nazwałabym raczej sztuką szlachetnego kompromisu :)
Anka Jankowska

*

Offline malwa

• *
  • 21
  • +22/-1
Odp: Czy moda jest sztuką?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2014, 08:49:04 »
Poruszyliście bardzo ciekawy temat. Muszę przyznać że nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Moda zawsze kojarzyła mi się z czymś przebojowym, szczególnie wyróżniającym się.oraz z wielkim światem dostępnym tylko dla wybranych.
Ale też z czymś popularnym, wzbudzającym chęć posiadania i dostosowania się do otoczenia. Zgadzam się z panią Anną że aby stworzyć coś szczególnego, wyróżniającego się i wzbudzającą chęć posiadania trzeba mieć w sobie dyszę artysty. Dysponować ponad przeciętną kreatywnością, mieć poczucie gustu i dobrego smaku. Zaprojektować i stworzyć coś co przyciągnie i zainteresuje jak największą grupę ludzi, wzbudzi w nich chęć posiadania to nie lada wyzwanie. Świetny pomysł że starcie się takie zagadnienia przybliżać dzieciom od najmłodszych lat. Dzięki temu sama dowiem się więcej inaczej patrząc na pewne aspekty codziennego życia. Jeżeli moja interpretacja jest niezbyt właściwa to proszę o korektę  :) .

Pozdrawiam Malwina.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:

Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: