Kreatywność

• 0 replies
  • 1343 views
*

Offline karolm

• *
  • 10
  • +7/-0
Kreatywność
« dnia: Czerwiec 03, 2014, 00:03:33 »
Jak wskazuje nazwa tego forum jego motywem przewodnim jest kreatywność. Pozwoliłem sobie zadać pytanie cóż to takiego ta kreatywność?, do czego jest nam ona potrzeba w codziennym życiu?, czy dziecko jest w stanie zrozumieć znaczenie tego słowa i odpowiednio to wykorzystać  w czasie swojej nauki, a później w dorosłym życiu. Czy faktycznie to  słowo, dotychczas jakby brzmiące odrobinę obco i tajemniczo może realnie wpłynąć na nasze teraźniejsze i przyszłe życie. Aby to zrozumieć sięgam pamięcią do swoich najmłodszych lat, do początku nauki, a nawet pobytu w przedszkolu. Był to koniec lat sześćdziesiątych, czy wtedy istniało coś takiego jak kreatywność?, nie przypominam sobie tego słowa, chociaż niektóre moje zachowanie które podsuwała dziecięca wyobraźnia na progu fantazji i marzeń, wymuszały pewne działania  aby realnie osiągnąć chociaż namiastkę tego co stworzył mój dziecięcy umysł. Tamten, odległy już świat był zawsze tajemniczy, odkrywany każdego dnia, a to co się wokół działo wzbudzało zaciekawienie, dociekliwość i próbę zrozumienia czegoś dziwnego, nie pojętego. Chyba początki mojej kreatywności pojawiły się w momencie kiedy moim największym marzeniem było mieć coś co mają inni, a co było poza moim praktycznym zasięgiem. Zazdrość, przeogromna chęć posiadania zmuszała mnie do działania. Kiedyś byłem zafascynowany jak starsi koledzy sprawnie posługiwali się procą, to było dla mnie czymś fascynującym, wzbudzało zazdrość , bardzo chciałem być taki jak oni, chciałem im dorównać. Zbudowałem swoją  pierwszą procę,  pozbawiając gumy większość bielizny znalezionej w szafie, oraz jeden ojcowski but z tak zwanego skórzanego języka, o resztę było łatwiej bo widełki wyciąłem z gałęzi bzu. Reszta była już drobiazgiem a radości z działającej procy nie potrafił nawet stłumić pasek od spodni którym zaliczyłem solidne lanie za dokonane spustoszenie w cennych domowych przedmiotach codziennego użytku. Czy to były początki kreatywnego działania?, może tak, a może największą kreatywność zaliczyłem w czasach kiedy trzeba było ,,walczyć” o każdą deficytową rzecz niezbędną do w miarę normalnego funkcjonowania na początkau lat osiemdziesiątych. Może największa kreatywność w nas Polakach rodziła się i uaktywniała właśnie wtedy. A czym teraz według was jest tak naprawdę kreatywność?, kogo możemy nazwać człowiekiem kreatywnym?. Co nam zwykłym, ludziom daje określenie bycia kreatywnym i jak to się przekłada na nasze życie?. Czy ludzie kreatywni są kimś lepszym, lepiej sobie radzą, mają większe szanse na lepsze życie?. A może wszyscy jesteśmy w jakiś sposób kreatywni, tylko każdy tą swoją kreatywność widzi i wykorzystuje inaczej. Na koniec nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie czy człowiek kreatywny, pełen energii i pomysłów, nie posiadający tak zwanych układów i znajomości ma realne szanse aby się wykazać, aby realizować swoje pomysły, aby być docenionym i nie zepchniętym na dalszy plan przez kogoś kto swoją kreatywność pojmuje w zupełnie inny sposób. Cóż słowo jedno, interpretacji wiele, ale jak to w życiu pewnie zawsze gdzieś jest ten złoty środek, tylko jak go znaleźć jak nie przegapić. Uczymy dzieci kreatywności, ale czy potrafimy nauczyć ich jak skutecznie z niej korzystać?.
Pozdrawiam Karol

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:

Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: