Jak rozwijać talenty ucznia.

  • 0 replies
  • 1075 views
*

Offline Iwona

  • *****
  • 145
  • +24/-1
Jak rozwijać talenty ucznia.
« dnia: Maj 17, 2016, 18:58:52 »
Dziecko rodząc się poddawane jest procesowi wychowania.
Dla prawidłowego rozwoju każde dziecko potrzebuje zainteresowania ze strony rodziców, a co za tym idzie czasu spędzonego wspólnie z nimi. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie a my powinniśmy okazać mu swoją akceptację.
Jedni twierdzą, że dziecko rodząc się jest jak czysta niezapisana karta, na której życie odciska swoje prawa przy naszej pomocy. Zwolennicy innego poglądu uważają, że dziecko rodzi się wyposażone w liczne talenty, które dorośli niszczą bądź rozwijają, często zupełnie nieświadomie.
Proces wychowania  polega na wspieraniu i zapewnieniu dziecku możliwości zbierania doświadczeń. Bawiąc się dziecko czerpie radość ze zdobywania nowych doświadczeń, które pozwalają poznawać świat, czyli uczy się. Wrodzona potrzeba poznawania świata zostaje w pełni zaspokojona, kiedy towarzyszy temu bezwarunkowa miłość, zaufanie, poczucie bliskości. Tego potrzebuje każde dziecko, każdy człowiek bez względu na posiadane umiejętności.
Powinniśmy starać się wzbudzić w dzieciach poczucie, że są wyjątkowe. Są one wtedy z siebie zadowolone, chcą rozwijać swoje zainteresowania, uczą się z zapałem rzeczy, które  je interesują.
Daje to lepsze efekty niż uczestnictwo w dużej liczbie konkursów.
Szkoła nastawiona jest raczej na przekazywanie wiedzy, brak w niej miejsca na wspieranie naturalnego zdolności i talentów ucznia. Duże wymagania ze wszystkich przedmiotów i czas, jaki trzeba poświęcić każdemu z nich, nie pozwalają dziecku rozwinąć zainteresowań w wybranej dziedzinie. Szkoła tłumi radość z uczenia się. Poza przekazywaniem czysto książkowej wiedzy powinna wspierać dzieci w odkrywaniu świata i inspirować je do tego.
Największym darem, jaki wnosimy do rozwoju naszego dziecka, to miłość i wsparcie, dane mu w dzieciństwie. Sukces nie jest zapisany w genach, zależy od życiowych doświadczeń. To my, rodzice, mamy ogromny wpływ na to, jak potoczy się przyszłe życie naszego dziecka. Nie ma szczęściarzy i pechowców. Są ludzie, którzy wierzą w swoje możliwości, i ci, którym tej wiary brak.
Potencjał i entuzjazm, z którym rodzi się dziecko znikają często za murem ocen, etykietek i szufladkowania. Jedno źle napisane dyktando nie oznacza, że dziecko będzie kiepskie z ortografii. Thomas Edison, został wyrzucony ze szkoły podstawowej, a mimo to osiągnął bardzo wiele dzięki wnikliwemu umysłowi, upartemu dążeniu do celu i wsparciu matki. Zanim dokonał przełomowych odkryć, popełnił mnóstwo błędów, wyrządził wiele szkód w domu. Jednak jego matka pomimo złości ojca wspierała syna w odkrywaniu świata.
Krytyka nikomu w niczym nie pomaga, nawet nam dorosłym.  A często nasze dzieci są ciągle oceniane i porównywane, zmuszane do gonitwy za lepszymi ocenami i dyplomami. Prawdziwe talenty nie rozwijają się pod presją zdobycia paska na świadectwie. 
Najlepszą relację z naszymi dziećmi osiągniemy wtedy, gdy będzie między nami wzajemne zaufanie, szacunek, właściwe motywowanie do działania. Takie, w których obie strony cieszą się, że wspólnie odkrywają świat.
Wspierajmy dziecko w rozwoju według jego możliwości, a nie naszych ambicji. Utwierdzajmy je w przekonaniu, że jest wartościowe i kochane. Nie szufladkujmy, nie wmawiajmy, że czegoś nie potrafi,
Najlepszy wpływ na rozwój mózgów naszych dzieci mają najbardziej „nieprzydatne” czynności, czyli gry, beztroskie, pozbawione celu zabawy, śpiewanie.  Nasze rodzicielstwo powinno być– proste, bez stresu i porównywania. Wyjątkowe – jak nasze dzieci.
Nie zawsze i nie każdemu się to udaje bo i my dorośli jesteśmy różni tak samo jak nasze dzieci. Ale warto próbować. Nie będzie to łatwe zadanie ale korzyści dla naszych dzieci i nas samych w przyszłości mogą być ogromne. A może wychowamy geniusza? Kto wie?

Co Państwo na ten temat sądzą? Zapraszam do wymiany zdań.

Iwona Puczko

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:


Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: