KREATYWNI

Empatyczny nauczyciel

Offline muczek

• *
  • 2
  • +3/-0
Empatyczny nauczyciel
« dnia: Wrzesień 01, 2014, 10:16:40 »
Pojęcie i znaczenie słowa empatia coraz częściej zaczyna pojawiać się w naszym życiu. Nasze życie skupia się głównie na funkcjonowaniu wokół ludzi, praca, przyjaciele, koledzy, znajomi. Nie ma dnia abyśmy nie spotkali kogoś z kim rozmawiamy, kontaktujemy się, ustalamy różne czynności i posunięcia które mają wpływ na nasze i innych życie.
Według najprostszej definicji słowa ,,empatia", jest to przychylność, umiejętność nawiązywania kontaktów i pozytywnego wpływania na życie swoje i innych. Jakże często możemy zauważyć że nasz sposób rozmowy, gestów, wyglądu wewnętrznego ciepła ma wymierny wpływ na jakość życia i postrzegania świata. Łatwiej osiągamy cele, łatwiej potrafimy słuchać, mówić i wyciągać właściwe wnioski.
Chciałbym poruszyć tu coś, co jest według mnie mało postrzegane lub nawet docenianie, jak to wszystko ma się w pracy nauczycieli, czy szczery prawdziwie empatyczny nauczyciel potrafi przekazać więcej wiedzy, czy jego praca jest łatwiejsza, czy może wręcz przeciwnie, jego empatia jest wykorzystywana przez uczniów i uderza w niego samego. Zastanawiam się czy w tym wszystkim jest jakiś przysłowiowy złoty środek ?. Z wielu opowiadań, rozmów wnioskuję że zdania są podzielone, że czasami trzeba być wymagającym, twardym nie ustępliwym i konsekwentnym, a czasem wręcz odwrotnie, ciepłym, przychylnym, wyrozumiałym dla uczniów i rodziców. Jak pogodzić chęć bycia nauczycielem empatycznym z chęcią przekazania jak największej ilości wiedzy i utrzymania wewnątrz klasowej dyscypliny. Dzisiejsza praca nauczyciela to nie tylko praca z uczniem, to praca z rodzicami z narzuconymi odgórnie wymaganiami programowymi, to także praca wśród własnego zespołu kadry szkolnej.
Jak Wy nauczyciele sobie z tym wszystkim radzicie?, co według was powinno być priorytetem w sytuacji kiedy wiadomo że nie wszystko da się ogarnąć na jednakowym poziomie.
Napisałem ten tekst, bo patrząc z zewnątrz mam wrażenie że dzisiejszy nauczyciel powinien być jednocześnie rodzicem, opiekunem, psychologiem i czasami sędzią w wewnątrzszkolnych sporach i intrygach. Nie często również zdarza się że to wszystko zatacza szersze kręgi pozaszkolne.

To mnie intrygowało do tego stopnia że postanowiłem podzielić się ze wszystkimi czytelnikami mając nadzieję że pojawią się inne opinie nie koniecznie zgodne z tym co napisałem.

Pozdrawiam muczek.

Offline malwa

• *
  • 21
  • +22/-1
Odp: Empatyczny nauczyciel
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2014, 10:18:52 »
Witam.
Poruszył Pan bardzo ciekawy temat. Dla mnie jako nauczyciela ze sporym stażem trudno jest czasem się w tym wszystkim odnaleźć. Będę szczera, niestety po tylu latach pracy zauważyłam w sobie coś co jest wewnętrznie sprzecznie z moją naturą. Z reguły jestem osobą pogodną i pozytywnie nastawioną do życia, niestety, moja praca wymaga od mojej osoby bardzo często, delikatnie mówiąc potrzeby dostosowywania się do sytuacji. Z wielką nostalgią wspominam początki pracy w szkole, wszystko wydawało się takie proste, oczywiste, przejrzyste. Panowały jasne i czytelne zasady dla ucznia, rodzica i nauczyciela, a dzisiaj, cóż mam powiedzieć, jedna wielka gra pozorów. Może nie we wszystkich szkołach tak się dzieje, może to zespół współpracujących ze sobą ludzi ma wpływ na jakość naszej pracy.
Przykładów mogłabym tu przytaczać co nie miara, pewnie zabrakłoby mi miejsca w wątku odpowiedzi. Chciałabym zawsze być sobą, rzetelnie pracować, wykonywać swoje obowiązki, ale chyba tak się nie da, często trzeba wybierać mniejsze zło troszcząc się o swoje włąsne samopoczucie, zdrowie i dobro siebie oraz własnej rodziny.
W załączniku dołączyłam ciekawy artykuł, być może wielu z nam pozwoli zrozumieć ten temat.

Pozdrawiam Malwina.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:

Pytanie anty-spamowe:
Przepisz nazwę
kreatywni
pomijając samogłoski: